COVID-19 karşı etkili dezenfektanlar

COVID-19 karşı etkili dezenfektanlar

COVID-19’un nedeni olan Yeni Corona Virüsü SARS-CoV-2’ye karşı etkili dezenfektanlar

Wuhan Çin kaynaklı yeni korona virüsü artık SARS-CoV-2 (şiddetli akut solunum yolu sendromu)  bir salgın olarak ilan edildi. Bu küresel sağlık endişesi, yeni bilgiler günlük olarak ortaya çıktıkça giderek artıyor gibi görünüyor.

Bu blog yazısı, EPA (Environmental Protection Agency) Gelişen Patojen Politikası uyarınca COVID-19’un nedeni olan SARS-Cov-2 virüsüne karşı etkili olması beklenen dezenfektanlara özgüdür.

 

ABD Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) Ortaya Çıkan Patojen Politikası nedir?

Bazen daha önce insan sağlığını etkilediği bilinmeyen patojenler tespit edilir. Örnek olarak EBOLA virüsü, SARS, H1N1 ve diğerleri.

Yeni bir patojen ortaya çıktığında ve tanımlandığında, yeni tanımlanan patojene karşı etkinliği test edilmiş herhangi bir dezenfektan yoktur. Hangi dezenfektanların etkili olabileceği konusunda rehberlik sağlamak için EPA, öldürülmesi daha zor patojenler üzerinde etkili olduğu bilinen dezenfektanların kullanımı hakkında politika rehberliği yayınlar. Bunun sebebi, bir dezenfektanın öldürülmesi daha zor patojenler üzerinde etkili olduğu kanıtlanırsa, yeni keşfedilen bu patojen üzerinde etkili olacağıdır.

 

Dezenfektanların COVID-19 nedeni olan SARS-CoV-2’ye karşı etkili olma kriterleri nedir?

EPA Gelişen Patojen Politikasına uyan dezenfektanların etkinliği, ortaya çıkan virüsün aşağıdakilerden biri olup olmadığına bağlı olarak değişmektedir

  1. Zarflı bir virüs
  2. Büyük, zarfsız bir virüs
  3. Küçük, zarfsız bir virüs.

Zarfsız bir virüs daha düşmanca ortamlarda (bazı dezenfektanların hayatta kalması dahil) hayatta kalabilir ve ısıya dayanıklıdır, bu nedenle zarflı virüslerden öldürmek doğal olarak daha zordur. Zarflanmamış virüslere örnek olarak Norovirus, Rotavirüs ve Adenovirüs verilebilir.

COVID-19 virüsünü içeren insan korona virüslerinin zarflı bir virüs olduğu bilinmektedir. Gelişen EPA patojen politikası, SARS-CoV-2 gibi zarflı ortaya çıkan viral bir patojen için aşağıdakileri gerektirir:

“Bir ürün, yeni ortaya çıkan bir viral patojene karşı kullanıma uygun olması için en az bir büyük veya bir küçük zarfsız virüsü etkisiz hale getirdği EPA tarafından onaylanmalıdır.”

 

Hangi Ecolytech dezenfektanlar COVID-19’un nedeni olan SARS-CoV-2 Virüsünde Etkili?:

Aşağıdaki dezenfektan ürünlerinin listesi EPA Gelişen Patojen Politikasına uygundur.

Ecolytech araçlarının ürettiği hipoklöröz asit içeren su yüzeylerde 2019 yeni Coronavirüs’e (SAR-CoV-2) ve benzer virüslere karşı etkinlik göstermiştir.
Bu nedenle, 2019 yeni Coronavirüs’e karşı ECPA 100 A,ECPA MS 1000 yada ECPA MBA 3000 dezenfektan Temizleyici, sert ve yumuşak yüzeylerde mikroplara karşı kullanım talimatlarına uygun olarak kullanıldığında kullanılabilir.

2019 Roman Coronavirus (SARS-CoV-2) hakkında daha fazla bilgi için, CDC web sitesine bakınız.

COVID-19 hakkında da bilgi sahibi olmak için Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sayfasına bakınız.