İnsan Coronavirüsüne Karşı Nasıl Dezenfekte Edilir?

  • Anasayfa
  • /
  • Haberler
  • /
  • Tüm Haberler
  • /
  • İnsan Coronavirüsüne Karşı Nasıl Dezenfekte Edilir?
İnsan Coronavirüsüne Karşı Nasıl Dezenfekte Edilir?

Korona Virüslerine Karşı Nasıl Dezenfekte Yapılır?

Çin’den çıkan haberlere göre, dünya çapında bir sağlık sorunu haline gelebilecek Korona Virüsü aslında yeni bir viral ajanın tanımlanması olarak da görülebilir. Önceden tanımlanamayan virüsün Çin’deki büyük bir balık ve hayvan pazarında bir insan tarafından etkileşime girdiğine inanılıyor. Endişe verici olansa, bir hayvan yoluyla insana bulaşan hastalıklar yayıldıkça artık insandan insana bulaşabilir hale geliyor.

Korona Virüsleri Hakkında

Korona virüsleri, genellikle hayvanları enfekte eden büyük bir virüs ailesidir. İnsanları enfekte ettiği bilinen yedi korona virüs çeşidi vardır. Bunların hayvan kaynaklı olduğu tahmin ediliyor.
Bilinen yedi korona virüsünden dördü insanlarda genellikle hafif ila orta derecede hastalık üretir. Yeni tanımlanmış koronavirüslerin (SARS ve MERS) ikisinin daha ciddi hastalık ürettiği bilinmektedir ve sonuncusu da Çin’de tanımlanmıştır.

 

Diğer bazı Coronavirüsler

SARS (Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu) İlişkili Corona Virüsü: 2003 yılında tanımlanmıştır.
MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) İlişkili Corona Virüsü. 2012 yılında tanımlanmıştır.
Ocak 2020’de Çin’de yeni Coronavirus 2019-nCOV tespit edildi.

SARS’ı hatırlıyor musunuz?

2003 yılında Asya’da başlayan SARS virüsü dünya çapında bir sağlık acil durumuyla sonuçlandı. Hastalık, küresel salgının kontrol altına alınmasından önce Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa ve Asya’ya yayıldı. SARS Virüsü dünya çapında 8.098 vaka üreterek 774 ölümle sonuçlandı. 2004 yılından bu yana, dünyanın hiçbir yerinde herhangi bir SARS vakası bildirilmemiştir.

Korona virüsü enfeksiyonları nasıl bulaşır?

Koronavirüs enfeksiyonları aşağıdaki gibi bulaşabilir:
• Öksürme ve hapşırma yoluyla havada
• Dokunmak veya el sıkışmak gibi kişisel temasla
• Kirlenmiş yüzeylere, ardından ağız, burun veya gözlere dokunma ile

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), halkı bir koronavirüs enfeksiyonu ile hastalanmaya karşı eğitmek için bir infografik (aşağıda) yayınladı.

WHO’ya göre, insanlar ellerini sabun ve suyla yıkayarak, gözlere, burnuna veya ağzına dokunmaktan ve hasta insanlardan uzak durmak suretiyle kendilerini virüsten koruyabilirler.

Ek olarak, Ecolytech düzenli temizlik ve dezenfekte edici yüzeyler, özellikle  SARS ile ilişkili tüm virüslere karşı temas edilen tüm yüzeyleri hipokloröz asit kökenli bir dezenfektan ile temizlemeyi öneriyor.*

Corona Virüslerine karşı hangi dezenfektanlar etkilidir?

Ecolytech, bir insan korona virüsü ve diğer tüm SARS kökenli virüslere karşı etkinliği olan bir dizi ECPA kayıtlı dezenfektan ürünü yapar.

Hipokloröz asit içeren dezenfektan su 30 saniyede bakterilerin% 99,9’unu öldürür.

Şu anda, korona virüse karşı etkinlik iddialarına sahip dezenfektanların gerçekten coronavirüsü (2019-nCOV) üzerinde etkili olup olmayacağına dair resmi bir rehber yayınlanmamıştır.

Kaynaklar:
https://www.cdc.gov/coronavirus/
https://www.who.int/health-topics/coronavirus