Temizlikte çamaşır suyu

Temizlikte çamaşır suyu

Ege bölgesinde klorak olarak da adlandırılan bir temizlik ürünün, çamaşır ağartıcıların neden temizlik için kullanılmaması gerektiği konusunda trajik bir ders sunar.

Ülkemizde ev kadınlarının çoğu tarafından da tercih edilen bir temizlik malzemesi çamaşır suyudur. Birçok üretici tarafından üretilen çamaşı suyu aslında Sodyum Hipoklorit olarak tanımlanır. Bu yaygın ürün yakın zamanda Amerika birleşik devletlerinde bir restoranda trajik bir kazaya karıştı. Sodyum hipoklorit, ev tipi ağartıcılarda aktif maddedir. Konsantre ağartıcı çözeltileri amonyak veya asidik temizleyiciler gibi maddelerle karıştırıldığında toksik bir gaz oluşturulabilir. NBC’nin orjinal haberine göre restoran işçisi yaşadığı durumda, çamaşır suyunun kazara zeminde bulunan bir asit temizleyici ile karıştığı iddia edilmektedir. Bu çalışan bunu kaldıramayarak hastaneye kaldırıldı ve daha sonra hastanede öldü. Bu trajik kaza, mikropların temizlenmesi ve öldürülmesi söz konusu olduğunda çamaşır suyu için daha iyi alternatiflerin olabileceğini hatırlatmalıdır. Doğru kullanıldığında, çamaşır suyu etkili olabilir, ancak evde veya ticari temizlik işlemlerinde bulunan diğer yaygın ürünlerle karıştırmak ciddi yaralanmalara veya ölüme neden olabilir.

 
 

Çamaşır suyu ve potansiyel olarak daha güvenli alternatifler hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Çamaşır Suyu İle İlgili Asıl Problem” başlıklı yazımızı okuyun.

 

Her zaman ASLA farklı temizlik kimyasallarını bir araya getirmemeniz gerektiğini paylaşmak isteriz. Ancak temizlik çalışanları bunu kaçınılmaz olarak yine de yaparlar. Aşağıda, ağartıcı ile toksik reaksiyonlar oluşturabilen bazı yaygın maddeler bulunmaktadır. Çamaşır suyu ile karıştırılmaması gereken yaygın öğelerin bir kısmı:

Ev tipi amonyak
Klozet Temizleyicileri
Küvet ve duşlar için Sabun Köpüğü Temizleyicileri
Sirke
Kireç Sökücüleri
Pas Sökücüler
Tuz ruhu

Bizim görüşümüze göre, ticari temizleme işlemlerinde çamaşır suyuna gerek yoktur ve bazı durumlarda çamaşır suyunun potansiyel sorunları olmadan da kullanabileceğiniz sağlıklı alternatifler vardır. Ticari kullanım için daha güvenli temizlik ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ecolytech.com’da ilgili konuları ziyaret edin.